Gökkuşağı Forumu

13 maddede Bi+

Cumartesi, 23 Eylül 2017

Bugün (23 Eylül) Biseksüel Görünürlük Günü! Biseksüellikle ilgili soru işaretlerini 13 maddede inceleyeceğiz.

1) Tanımla başlayalım: Biseksüellik, modern tanımıyla, hem kendi cinsiyetine hem de farklı cinsiyetlere sahip insanlara romantik ve cinsel çekim hissedebilmektir.

2) Bi+ şeklinde şemsiye terim olarak da kullanılıyor, birden fazla cinsiyete ilgi duyan herkesi kapsıyor. Biromantik, panseksüel, vb.

3) Bi+ kimlikler “kendi cinsiyetine ve karşı cinsiyete” veya “iki cinsiyete de” veya “hem kadınlara hem erkeklere” ilgi duymak zorunda değil. Çünkü ikiden fazla cinsiyet vardır, latince'de “iki” anlamına gelen bir sözcükle başlıyor diye bu tanıma sıkışmak zorunda değil.

4) Öte yandan, Bi+’lar her cinsiyetten insana, her zaman, aynı şekillerde ve aynı şiddette ilgi duymayabilir.

5) Bi+ kimlikler kendi içinde bütün ve geçerlidir. Daha önceden cinsel ve/ya romantik birliktelik yaşanan kişiye beyanı dışında “şu an gey”, “o hetero oldu” diye etiketlemek bifobidir.

6) Bi+ olmak açgözlü olmak değildir. Aldatma potansiyeli yüksek olmak değildir. kesinlikle kafa karışıklığı veya geçiş aşaması değildir.

7) Bu demek değil ki kendini Bi+ olarak tanımlayan bir insan hep öyle kalmak zorunda veya doğuştan böyle olmak zorunda. Cinsellik akışkandır.

8) Bi+ kadınlar cis-het erkeklerin grup seks fantazilerinin objesi değildir. Ha, isterlerse olurlar. Bu, kimliği buna indirgeme hakkı tanımaz.

9) Partnerinizin Bi+ olması size (veya sizden farklı cinsiyetten insanlara) duyduğu hisleri ve deneyimlerinizi değersiz kılmaz, azaltmaz.

10) Biseksüellik cinsiyet kimliğinden bağımsızdır. Cinsiyetsiz, trans, akışkan, ne idüğü belirsiz Bi+’lar vardır.

11) Biseksüel sözcüğünü Google’layınca interseks tanımına yakın şeyler çıkıyor, itibar etmeyiniz. Tanım için madde 1’e geri dönebilirsiniz.

12) Bi+’lar, herhangi cinsiyetten biriyle beraber olunca “taraf seçmiş” olmuyorlar, insan seçmiş oluyorlar. Bi+’lık düşmüyor.

13) Bi+ olmak herkesi arzulamak, sürekli yüksek libidoya sahip olmak, herkese ilgi duymak değildir. (Evet sana meraklı değiliz bifobik)

Biseksüel Görünürlük Günü kutlu olsun!

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.