Gökkuşağı Forumu

HIV serüvenim sürüyor

Pazartesi, 2 Ekim 2017

Sizlere Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki serüvenimi anlatacağımı söylemiştim.

HATAM’dan sonra randevu alıp Ankara Eğitim Araştırma’ya gittim. Çok güzel bir ekipleri var, pozitif bireylere olan ilgileri gerçekten göz kamaştırıyor. Burada bir ironi yok, fazlasıyla ciddiyim. İlk önce uzman doktorla konuştuk ve daha sonra beni HIV danışmanlığımı yapacak hocayla tanıştırdı. Ufak bir bilgi alışverişi yaptıktan sonra sohbet etmeye ve sonuçlardan sonra neler yapacağımızı konuşmaya başladık. Numaralaştık ve kan almaya geçtik.

Sigortam olmadığı için toplamda bi 600 liraya yakın ödemem oldu (HATAM’da sözde 3 bin lira tutacak olan masraftan bahsediyorum) ve doktorumla birlikte kan almaya gittik. Kanımı verdim. Yine kendisi ile laboratuvar kısmına geçerek kanımı teslim ettik.

Birkaç kez sonuçlarım için gitsem de çıkmamışlardı bazı sorunlardan kaynaklı. Bu geliş gidişler esnasında bir şeyi fark ettim. Pozitif bireylerle çalışıyorlar fakat LGBTİ konusunda biraz eksikler ki açık kimlikli bir bireyle tanıştıkları için biraz da merakla sorular sormaya başladılar. Bu benim için güzel bir deneyim oldu. Onlar sorular soruyor bizleri öğreniyorlar; ben ise onlara sorular sorarak HIV statüsü hakkında bilgiler alıyorum. Çok güzel karşılıklı alışveriş sağladık.

15 gün kadar geçti. Sonuçlarım yakında çıkacak ve ben sizlere bir konudan bahsetmek istiyorum. Pozitif olduğumu annemle paylaştım ve tabi ki [aktivist olmanın verdiği mekanizma diyeceğim buna] söyledikten hemen sonra bilgilendirmeye başladım kendisini. Bu süreci erken atlattık. Hatta şöyle söyleyeyim sizlere, eşcinsel olduğumu öğrendiğinde yaşadığımız kabullenme sürecinden çok daha kısa sürdü. Fakat tüm ebeveynlere şunu demek istiyorum, çocuğunuzun pozitif olduğunu öğrendikten sonra internette eriştiğiniz her bilgiye inanmayın. Mesela annem, tişört giydirmiyor, terliksiz gezmem yasak ve daha nicesi… Gerekçesi ise hasta olmamam gerektiği. Bu tarz yaklaşımlar bizleri biraz yıpratıyor ve üzüyor. Mesela ilk duyduğunda ahlayıp vahlayan acıyan ve ‘geçmiş olsun’ dileklerini ilettikten hemen sonra koşarak yanınızdan kaçıp giden arkadaşlarınız oluyor. Pozitif olarak yaşamaya başladığımızı öğrendikten sonra biraz kırılgan olabiliyoruz, hastalıklı muamelesi yapmanız gerçekten kırıcı olduğu gibi bize bir artısı da yok. Hasta olan bizlerden ziyade sizlerin fikirleri.

Hastane arasında devam eden hayatımda yenilikler de oluştu, test yaptırması için dolaylı yollardan ulaştığım kişiler arasında 3 kişinin daha erken tanı ile pozitif olduğunu öğrendik. Bu bize insanları bilgilendirme ve bilinçlendirme konusunda birazcık teşvik etti, LGBTİ Pozitif İnisiyatifi adı altında çalışmalar yürütmeye başladık, (Yeni kurulan bir topluluk şu an buradan da duyurusunu yapmış olalım). Şu an için 4 kişilik bir ekibiz fakat gün geçtikçe bu sayının çoğalacağından eminiz. Kısa sürede Twitter ve instagram üzerinde yüzlerce kişiye ulaştık, Onlarca kişinin ise test yaptırmasına vesile olduk diyebiliriz. Kısa bir süre sonra yapacağımız faaliyetlerden sizlere bahsetmeyi düşünüyorum.

Bu yazıyı okuyan kız kardeşlerim, haydi sizlerİN de test yaptırmak için bahaneniz bu yazı olsun…

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.