Yaşam

19. LGBTT Onur Haftası, Onur Yürüyüşü ile Sona Erdi

Pazartesi, 27 Haziran 2011

İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Yürüyüşe katılanların talebi; anayasaya "cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği" ibarelerinin eklenmesi, seks işçilerinin sendikal haklara sahip olması, Nefret Suçları Yasası’nın çıkarılması.

19. Onur Yürüyüşü’ne Blok vekillerinden Tuncel, Önder, Kürkçü ve EDP başkanı Ergut katıldı. Yürüyüşe katılan binlerce kişinin talebi; anayasaya "cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği" ibarelerinin eklenmesi, seks işçilerinin sendikal haklara sahip olması, Nefret Suçları Yasası’nın çıkarılması.
 
2011 LGBTT Onur Haftası, İstanbul’da 19. Onur Yürüyüşü ile sonlandı. İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüşe binlerce kişi katıldı.
Şişli’deki olayların ardından başlayan Onur Yürüyüşü’nde, " Eşcinseller susmayacaklar", "Hastanede değil, sokaktayız", "Susma haykır eşcinseller vardır" gibi sloganların yanısıra "Hatip Dicle onurumuzdur" ve "yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı. "Velev ki ibneyim", "Alışın, heryerdeyiz", "Aşk örgütlenmektir", "Anneyim, yanındayım", "Benim çocuğum trans", "Genel ahlaksız", "Anayasada cinsel yönelim" dövizleri taşındı.
 
Milletvekilleri de yürüdü
Yürüyüşte Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü,Sebahat Tuncel,Sırrı Süreyya Önder ve CHP Milletvekili Melda Onurda vardı.
 
bianet’e konuşan Kürkçü, "Şişli’de Kürdüz, Taksim’de eşcinseliz. Eşcinsellerin haklarını savunmayan sosyalist değildir" dedi. Tuncel, ise "yeni anayasa cinsiyetçilikten arındırılarak, toplumsal cinsiyet eşitliği dikkate alınarak yapılmalıdır. Bu yapıldığında LGBTT bireylerin hakları da gözetilecektir" diye konuştu.
 
Mango ve English Time protestosu
Geçtiğimiz günlerde, English Time dil kursununda bir trans kadının kaydının yapılmaması ve Mango mağazasında yine trans bir kadının, kadın kabininde giyinmek istemesinin engelenmesi üzerine, yürüyüşçüler Mango ve English Time önünden geçerken, mekânları protesto etti, "homofobik mango" sloganları atıldı.
 
Kalabalık Galatasaray Lisesi’nin önüne geldiğinde, önceden atılmış biber gazının etkisinde kaldı. Yürüyüş helikopterler eşliğinde Tünel Meydanı’na kadar sürdü.
 
EDP Genel BaşkanıFerdan Ergut, "Buraya gelmeden başka bir ayrımcılık sorununu protesto etmek için bir araya gelmiştik. Şimdi Taksim’de başka bir ayrımcılığın Türkiye toplumu tarafından farkına varılması için mücadele eden insanlarla buraya geldik. Bu iki sorun aslında Türkiye toplumunun nasıl özgürleşeceğini bize gösteriyor. Türkiye’nin bütün mağdurları, geyleri, lezbiyenleri, travestileri, kürtleri, alevileri yanyana gelerek bu toplumu birlikte özgürleştireceğiz."
 
Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
 
"Bugün gaz bombaları arasında yürüyerek buralara geldik. Bizler Lezbiyeniz, Geyiz, Biseksüeliz, Tanseksüeliz, Travestiyiz. Bugün bu meydanda binleriz ve dünyadaki milyonlarca kardeşimizle birlikte eşitlik, adalet, özgürlük için güçlenerek mücadele ediyoruz."
 
"Bugün nefret cinayetlerinde ağır tahrik indirimiyle zanlılar ödüllendiriliyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerimizden dolayı işe alınmıyor, çalıştırılmıyor, ayrımcı yasalarla mesleklerimizden men ediliyoruz.
 
“Anayasal eşitlik ilkelerini düzenleyen 10. maddeye ve ayrımcılık karşıtı yasalara ’cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği’ ibarelerinin eklenmesini, seks işçilerinin sendikal haklara sahip olmasını, Nefret Suçları Yasası’nın çıkarılmasını talep ediyoruz.”
 
(Bianet / Çiçek Tahaoğlu)
 
Video: 
http://video.ntvmsnbc.com/karnaval-gibi-eylem.html